A legtöbb ember a természetes állatszőr ecseteket ismeri, amik általában coboly-, mókus-, kecskeszőrből, vagy ezek valamilyen kombinációjából készülnek, attól függően, hogy milyen funkciót és külalakot szánnak nekik. A természetes ecsetek általában drágák, és az állatvédő szervezetek negatív hatással voltak a természetes szőrű ecsetek megítélésére.
Ezzel szemben csak kevés senior artist van, aki hajlandó teljesen feladni a természetes szőrű ecsetekkel való sminkelést. Ők úgy gondolják, hogy az ember által készített anyagok nem fogják ugyanazt a hatást adni, mint a hagyományos változatok. Véleményem szerint ez tiszteletben tartandó, de egyúttal nem szabad elzárkóznunk a modern technológiák adta lehetőségektől sem.
Régen az állati szőr volt az egyetlen anyag, amiből ecseteket lehetett készíteni, nem volt alternatíva, így ez lett a standard. De ma a szintetikus rostokat kifejezetten arra tervezik, hogy az növelje a sminkecsetek teljesítményét. A természetes szőr ma már nem feltétlenül a magas minőség mércéje. Az új technológiákkal már olyan szintetikus rostokat (nylon, taklon, polyester) képesek előállítani, amik nemcsak hosszabb élettartamot, és nagyobb változatosságot adnak, de még kinézetre és érzésre is olyan finomak, mint a legjobb minőségű állati szőrből készült ecsetek. A nagy különbség az, hogy a folyamatos használattal, és a rendszeres tisztítással a szintetikus ecsetek nem károsodnak olyan mértékben, mint a kényes természetes szőrök.
Azonban a természetes szőrök nagy előnye a hatékonyság. A szintetikus szálak általában egységes, sima felülettel kerülnek forgalomba, ami nem igazán működik a por alapú sminktermékekkel. Ezért szokták a régi iskolák azt tanítani, hogy a krémes sminkeket szintetikus szálú ecsetekkel, a poros sminkeket viszont természetes szálú ecsetekkel vigyük fel.
Ugyanis a természetes szőrök (az állati eredetűek éppúgy, mint az emberi hajak) mikroszkopikus felülete texturált (a szaruréteg nem egységes felülete miatt). Ezt leginkább a halak pikkelyeihez lehet hasonlítani. Ezek a pikkelyek veszik fel és tartják meg a port, és engedik el, amikor egy másik felülethez érintik őket. Azonban ma már sok cég képes előállítani olyan texturált felületeket, amik ezt a struktúrát utánozzák. Sőt, most már képesek tökéletesen lemásolni a kutikula texturáját, így született meg a natrafilnak nevezett anyag. Ez a szabadalmaztatott polyester rost képes felülmúlni a természetes szőrszálak felvevő és megtartó képességét, miközben rendelkezik a szintetikus szálak tartósságával is.
Egy másik trend a vegyes szálak használata, ez azt jelenti, hogy a természetes és a szintetikus szálakat keverik, hogy ötvözzék a jó tulajdonságaikat. Ezek az ún. duo fibre ecsetek. Ezek az ecsetek hamar népszerűek lettek, legfontosabb jellemzőjük a „kétszintes” felépítés, tehát a szálak nem egyforma hosszúságúak (és általában fekete-fehérek). Ennek a különleges felépítésnek a célja, hogy utánozzák az „airbrush” hatást, azaz a leheletkönnyű anyagfelvitelt. HD formátumban ez az ecsettípus elengedhetetlen ahhoz, hogy elérjük a szükséges láthatatlan hatást a folyékony és krémes alapozóknál. Ez az ecset típus az évek során bizonyította életképességét, hiszen valóban működik, és egy sminkes eszköztárából sem hiányozhat.
Duo fibre ecsetek: