A 'glamour' kifejezés elég megfoghatatlan a magyar olvasóknak, jelentését nem lehet egy szóval leírni, általában a varázslatos szépség, csillogás, ragyogás fordítást használják, de ez nem adja vissza megfelelően a glamour lényegét. Talán ezért honosodott meg a magyarítás, a 'glamúr', 'glamúros' verzió is. Mindazonáltal sminkesként ismernünk kell a szó mögött megbújó stílust, hiszen a szórakoztatóipar és a divat egyik alapkövéről van szó, ami mára gyakorlatilag önálló szakággá nőtte ki magát.
A 'glamour' eredetileg egy mágikus varázslat elnevezése volt. Az olyan bűbájt hívták így, aminek hatására az elbájolt áldozat másnak látta a dolgokat, mint amilyenek azok valójában voltak. A 19. század végére a szó elvesztette okkult jelentéstartamát, és a glamour tulajdonképpen annak az állapotnak a megfelelője volt, amikor az ember némi tárgyi segédlettel "szebbé varázsolta" önmagát. A glamour később összeforrt Hollywooddal, az 1910-es évektől kezdve a filmstúdiók tudatosan építettek arra, hogy a színésznőiket idealizálják, hogy azok megfoghatatlan, földöntúli szépségükkel bűvöljék el a nézőket. Nem véletlen, hogy onnantól kezdve a színésznők stílus- és szépségikonok lettek, amiben persze nagy szerepük volt a velük dolgozó szakembereknek is. Később belőlük lettek az első profi sminkesek, pl. Max Factor. Az elmúlt száz év szépség-történetét olyan színésznők neve kíséri végig, akik mind glamúros külsejükről voltak híresek, pl. Marlene Dietrich, Joan Crawford, Grace Kelly, Marilyn Monroe, Brigitte Bardot, Audrey Hepburn, Elizabeth Taylor, Sophia Loren, és még folytathatnánk a sort.
Napjainkban a glamour öszefonódott az elegancia, a luxus, a tökéletes szépség fogalmával, ami egyúttal megfoghatatlan, misztikus és idealizált, ennélfogva nem hétköznapi, nem a mindennapokra való. A kortárs glamour (avagy röviden glam) mindazonáltal nem fél a szélsőségektől, a műviségtől, a "megcsinált" hatástól sem, és előszeretettel használ teátrális és drámai elemeket is. A jelenkori glam királynője egyértelműen Kim Kardashian és testvérei, akiknek a "kardashian-kontúrt", a pénisz-orrt, a túlrajzolt szájat, az ombre szemöldököt és insta-artistok ezreit köszönhetjük. A glamour smink, mint olyan egészen más esztétikával, termékekkel és technikákkal dolgozik, mint a divatsmink, vagy akár a lakossági smink, úgyhogy bátran kijelenthetjük, hogy mára önálló szakággá nőtte ki magát a sminkelésen belül. A glam smink elég jól körbeírható: az erősen kontúrozott, bronzosított arc, cicás szem, hatalmas műszempillák, hangsúlyos szemöldök, nude száj a 2010-es évek glam lookjának elemei.
A glamour természetesen jelen van a high fashion-ben is, de sokkal inkább csak inspiráció forrásként, vissza-visszanyúlva a régi hollywoodi gyökerekhez. Időről időre megjelenik a nagy divatházak kifutóin, de a red carpet események állandó tartozéka is. Jelenleg a divatban az épp futó trendekkel összemosódva sokkal inkább a visszafogottabb, természetesebb, légiesebb verziókkal találkozhatunk, amik inkább a belső szépségre, az egyediségre helyezik a hangsúlyt.
A glamour kifejezés ezen kívül utalhat a glamour fotózásra, ami gyakorlatilag az erotikus, vagy fehérneműs fotózás egy fajtája, ilyen alkalmakkor általában erősebb vagy visszafogottabb glamour sminket szoktak kérni a megrendelők.
Érdekességként megmutatok egy TED videót a glamour jelentéséről, ha valakit mélyebben érdekel a téma: