Kezdjük csak a legelején. Mindenki tudja, hogy a rendszeres arctisztítás fontos, hiszen a csapból is ez folyik... Na de tulajdonképpen miért annyira fontos?
A BŐRFELSZÍNI EMULZIÓ
Azt nyilván tudod, hogy az egészséges bőr nagyjából 28 naponként lecserélődik, új hámsejtek kerülnek a régiek helyére. Az elhalt hámsejtek viszont nem potyognak le csak úgy le maguktól, hiszen a bőrfelszínen egy ún. hidrofil lipid réteg található, ami védi azt. Leegyszerűsítve ez a lipidréteg két részből áll, egy vizes és egy zsíros fázisból. A vizes (apoláris) fázis kialakításában a bőrfelszínre kerülő verejték adja. A zsíros (poláris) fázist az elszarusodás során keletkező viaszszerű anyagok, valamint a faggyú adja. Ehhez jönnek még a szennyeződések, smink-maradékok, kórokozók és egyéb nem várt meglepetések, amik még a bőr felszínén tanyázhatnak. Az ilyen egymással nem elegyedő rendszereket emulziónak hívjuk. Az arctisztítás feladata tehát, hogy ezeket az elhalt hámsejteket (és minden mást is) eltávolítsuk a bőr felszínéről. Ezáltal javul a bőrlégzés, fokozódik az anyagcsere, és javul a különböző hatóanyagok felszívódása (tehát arctisztítás után érdemes bekrémezni a bőrödet).
A bőr "alapállapotban" így néz ki, felszínén ott található a bőrfelszíni emulzió, vagy hidrofil lipid réteg, ami a bőr védelméről gondoskodik. Ebbe beleágyazódva az elhalt hámsejtek, szennyeződések, smink, esetleg kórokozók.
A TENZIDEK
És akkor most jöjjön a beígért kémia... nyugi, esküszöm, hogy érthető leszek! :) A kémiában a kötések polaritása alapján megkülönböztetünk poláris és apoláris anyagokat. Az apoláris anyagok pl. a zsírok, olajok, alkoholok. Poláris anyagok pl. a víz, a sók, és úgy általában a szervetlen anyagok. Ami fontos még nekünk az az, hogy a természetben a "hasonló a hasonlóval" elv működik, eszerint az apoláris anyagok az apoláris anyagokkal vegyülnek, a poláris anyagok pedig a poláris anyagokkal, de a poláris és az apoláris egymással nem közösködik. Ezért van az, hogyha vízbe olajat öntesz, és összekevered, akkor nem oldódik fel, hanem cseppekké állva felkúszik a víz tetejére.
Tehát ha sima vízzel mosunk arcot, a vízoldékony részek kioldódnak ugyan a bőrfelszíni emulzióból, és a bőr felszínéről is távozik egy kis szennyeződés és smink a dörzsölésnek köszönhetően, de a bőr felszínén lévő anyagok túlnyomó részét abszolút nem hatja meg a béna kis próbálkozásunk, és vígan buliznak tovább a bőrön.
Viszont vannak olyan anyagok, amiket segítségül hívhatunk. Ők az ún. felületaktív anyagok vagy tenzidek, de emulgeátoroknak is szokták hívni őket, amik spéci felépítésüknek hála képesek apoláris és poláris anyagokkal is elegyedni. A lenti képen egy ilyen tenzid molekulát láthatsz. Láthatod az apoláris anyagokban oldódó (a képen a farkinca), és a poláris anyagokban oldódó (a képen a piros kör) részt, amik megkönnyítik a különböző anyagok keveredését.
Ha a tenzideket kétfázisú (zsír/víz) rétegre juttatjuk, akkor azok keveredni fognak egymással, és így könnyebben eltávolíthatóak. Így működnek a mosogatószerek, a szappanok, a samponok, és az arctisztító termékek is. A tenzidek körülveszik a zsírcseppeket és ún. micellákba zárják őket. Tehát a micellákban belül van a zsír, kifelé viszont a vízben oldható poláris rész található, így a zsírt egyszerűen le lehet mosni akár vízzel is.
A HELYES ARCLEMOSÁS LÉPÉSEI
Az arctisztító tejekben, lemosókban lévő felületaktív anyagok működéséhez fontos, hogy vízben kell oldanunk őket. Ezért szükséges nedves bőrre felvinni, vagy felvitel után nedves kézzel felhabosítani őket. Ekkor a felületaktív anyagok szétválnak, és elkezdik feloldani a bőrfelszíni emulziót, és a benne oldott egyéb anyagokat, szennyeződéseket, sminket is. Itt azonban még nem áll meg a folyamat, ha csak ennyit teszünk, akkor félkész munkát végzünk.
A bőrön a feldarabolt zsírcseppek, szennyeződés, smink, és a többi finomság elkezd micellákba összeállni, ami egy olyan különleges molekulacsoport, aminek a belsejében összegyűlnek az apoláris (vízben nem oldódó, zsíros) részek, és azokat kívülről pedig egy poláris (vízben oldódó) "burkolat" veszi körül. Mivel ez a burok vízben oldódik, ezért egy egyszerű, vizes lemosással eltávolíthatjuk a micellákba zárt zsíros szennyeződéseket is. Ld. a lenti képen.
AZ ARCTISZTÍTÓK KÖVETKEZŐ GENERÁCIÓJA
Ez a hagyományos, "klasszikus" arctisztítás kémiája. A gyártók természetesen ezen a területen is igyekeznek kreatívak lenni, újabb és újabb csodákkal rukkolnak elő. A tudományos háttér azonban hasonló. A legnagyobb újítás ezen a téren a micellás vizek megalkotása volt. De a fenti tudás birtokában a micellás vizek működését is könnyen megérthetjük. A micellás vizekben micellákba zárt felületaktív anyagok vannak, így használatukhoz nem szükséges plusz víz. További érdekességük, hogy csak nem habzó tenzideket alkalmaznak ilyen célokra, tehát a micellás vizek nem habzanak, a habot nem kell lemosni, megint csak nincs szükség vízre. A micellás vizekben használt felületaktív anyagok ezen felül elég lágyak ahhoz, hogy a bőrön lehessen hagyni őket külön lemosás nélkül is. Hatékonyságuk azonban elmarad a hagyományos arctisztítástól.